Nowy Windows Server już jest!

2016-10-03

W związku z pojawieniem się możliwości zakupu nowego oprogramowania serwerowego Microsoft, przedstawiamy poniżej kilka najistotniejszych informacji na temat zmian w licencjonowaniu oraz funkcjonalności Windows Server 2016.


Oto kilka wybranych informacji:
- Licencjonowanie na rdzeń
- Licencje sprzedawane jako paczka zawierająca 2 licencje na jeden rdzeń
- Minimalna ilość licencji na jeden procesor to 8 licencji Core (czyli 4 paczki)
- Minimalna ilość licencji na jeden serwer to 16 licencji Core (czyli 8 paczek)

Cena 16 licencji na rdzeń Windows Server 2016 (czyli 8 paczek) jest taka sama jak licencja na Windows Server 2012 R2 (licencja obejmowała 2 procesory fizyczne).

Licencje dostępowe CAL w dalszym ciągu są wymagane (WS CAL, RDS, itp)
- Windows Server 2016 Standard prawo do 2 maszyn wirtualnych, jeśli wszystkie rdzenie na serwerze posiadają licencję
- Windows Server 2016 datacenter nieograniczona ilość maszyn wirtualnych
- Inne różnice między edycjami:
Storage Spaces Direct – rozszerzenie stosu storage serwer umożliwiające wykorzystanie lokalnych dysków w klastrze
Storage Replica – replikacja synchroniczna na poziomie blokowym realizowana przez system operacyjny, używana na przykład do celów disaster recovery
Shielded Virtual Machines – chronione maszyny wirtualne, do których administrator może połączyć się tylko zdalnie (na przykład za pomocą RDP)
Host Guardian Services – usługa serwera odpowiedzialna na ochronę maszyn wirtualnych w tym kluczy szyfrujących
Network Fabric – połącznie ruchu sieciowego RDMA i maszyn hostowanych.
 
Przejście na licencjonowanie na rdzeń
Klienci z licencją na procesor z Software Assurance będą mogli dokonać upgrade do Windows Server 2016 bez dodatkowych kosztów, ale na koniec okresu Software Assurance, licencje na procesor zmienią się na licencje na rdzeń i klient będzie mógł odnowić Software Assurance na licencje na rdzeń.
(2-procesowe) licencje z SA na Windows Server Datacenter i Standard będą zamienione na minimum 16 licencji na rdzeń (8 paczek) lub aktualną liczbę wykorzystywanych, fizycznych rdzeni.

Warto zacząć od SAM
Wdrażanie nowych rozwiązań w przedsiębiorstwie odbywa się nie tylko w czterech ścianach serwerowni, ale często obejmuje również obszar całej jednostki. Musimy być gotowi na ryzyko, które związane jest m.in. z utratą ciągłości biznesowej, niewłaściwym sposobem licencjonowania czy dokonywaniem nieoptymalnych zakupów.
Usługa Software Asset Management pozwoli Państwu w pełni kontrolować ryzyko prawne wynikające ze zgodności licencyjnej. Wdrożenie SAM to także poprawienie poziomu bezpieczeństwa IT. Efektem inwentaryzacji jest zdobycie przez Państwa pełnej wiedzy oraz zyskanie kontroli nad posiadanym oprogramowaniem, licencjami oraz zasobami sprzętowymi, co pomaga podejmować optymalne decyzje.

Dzięki wdrożeniu odpowiednich procedur, migracja do nowszych technologii będzie dla Państwa naturalnym procesem w kolejnym etapie rozwoju organizacji.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu:
533 021 501 lub biuro@auditoria.pl