Security Intelligence Report

2017-08-22

To już kolejny, 22 raport Security Intelligence Report (SIR) przygotowany przez Microsoft. Publikacja dotyczy obecnej skali cyberzagrożeń, zwraca uwagę również na luki w systemach zabezpieczeń, które mogą wymagać poprawy, złośliwe oprogramowanie czy ataki sieciowe oraz exploity (programy wykorzystujące luki w oprogramowaniu i/lub zabezpieczeniach).


Najnowsza edycja prezentuje dane na podstawie pierwszego kwartału 2017 r. Najbardziej kluczowe kwestie raportu przedstawiamy poniżej:

1. Rośnie popularność usług chmurowych, a co za tym idzie także częstotliwość i złożoność ataków na konta prywatne i korporacyjne w chmurze. Zespół ekspertów odnotował nawet 300-procentowy wzrost liczby zaatakowanych kont użytkowników w ciągu ostatniego roku. Liczba prób logowania się ze złośliwych adresów IP również wzrosła o 44 procent w ciągu ostatniego roku.

2. Usługi Azure są od wielu lat na celowniku atakujących na każdej szerokości geograficznej. Ponad dwie trzecie ataków na usługi Azure w pierwszym kwartale 2017 roku pochodziło z adresów IP w Chinach (ok. 35%) i Stanów Zjednoczonych (około 32,5%). Trzecie miejsce zajmuje Korea (około 3%).

3. Co raz częściej odnotowuje się duże naruszenia przy użyciu oprogramowania typu Ransomware. Co ciekawe, kraje o największym współczynniku ataków typu ransomware to m.in. Czechy (0,17%), Włochy (.014%), Węgry (0,14%), Hiszpania (0,14%), Chorwacja (0,13%) czy Grecja (0,12%). Kraje te zanotowały o wiele więcej ataków niż średnia światowa w marcu 2017. Dla porównania, miejsca o najniższym współczynniku ransomware to Japonia (0,012% w marcu 2017), Chiny (0,014%) i Stany Zjednoczone (0,02%).


Jak zatem uniknąć narażania swojej firmy na niebezpieczeństwa z sieci? Należy przyjąć strategię, która pozwoli w odpowiedni sposób chronić zasoby, ale także wykrywać i odpowiednio reagować na pojawiające się zagrożenia. Dzięki stałemu rozwojowi skutecznych rozwiązań związanych z bezpieczeństwem oraz aktywnemu wyłapywaniu i eliminowaniu nowych typów zagrożeń, Microsoft zapewnia wsparcie swoich klientów i partnerów w bezpiecznym prowadzeniu biznesu.
 
Najnowsza edycja raportu jest dostępna pod adresem www.microsoft.com/sir.